Cena vody v Praze v roce 2015

Za tisíc litrů vody zaplatí Pražané v roce 2015 77,65 korun, a to včetně patnáctiprocentní DPH. Ve srovnání s loňským rokem je to nárůst o 2,38 procenta.

„Toto navýšení odpovídá pouze  inflačnímu nárůstu provozních nákladů a předpokládanému téměř dvouprocentnímu snížení spotřeby vody,“ uvedl tiskový mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací Tomáš Mrázek s tím, že cena vody v metropoli i nadále zůstane pod celorepublikovým průměrem.

V roce 2015 zaplatí Pražané za pitnou vodu 44,71 Kč/m3 včetně DPH a za odvádění a čištění odpadní vody 32,94 Kč/m3  včetně DPH.  To znamená, že litr vody z kohoutku bude stát pouze necelých 8 haléřů. Čtyřčlenná rodina v hlavním městě v průměru denně spotřebuje 440 litrů vody. Za toto množství zaplatí v příštím roce zhruba 34 korun, což je o necelou korunu více než letos. „Voda z vodovodu patří stále k nejnižším po­ložkám ve spotřebním koši Pražanů, připadá na ni pouze 1,2 procenta z výdajů domácností,“ upřesnil Mrázek.

Kalkulace ceny vody byla provedena podle platných předpisů. Cenu vody pro rok 2015, která je jednotná jak pro domácnosti, tak i ostatní odběratele, schválila Rada hl. m. Prahy.

Zdroj: www.pvk.cz