Od ledna 2016 se rozšíří povinnost opatřovat nemovitosti energetickými průkazy. Budou potřebné i při pronájmu bytů.
Průkaz energetické náročnosti budov (PNEB) vyhodnocuje energetickou náročnost budovy a řadí ji do určité třídy v rozsahu A (nejúspornější) – G (nejméně úsporná). Povinně ho musejí používat stavitelé a majitelé novostaveb, ti, kdož nemovitosti pronajímají nebo prodávají (týká se i prodeje jednotlivého bytu v bytovém domě) či ji výrazně rekonstruují. Energetický průkaz se přikládá jako součást žádosti o stavební povolení či při pouhém ohlášení stavebních úprav.
Od počátku ledna se bez energetických průkazů neobejdeme, ani když budeme chtít pronajmout byt. Jestliže pronajímatel od SVJ průkaz energetické náročnosti nezíská, vystavuje se sankcím. Totéž platí i pro realitní kanceláře, které budou povinné informaci o energetických průkazech zveřejňovat už v inzerátech. Pokud majitel průkaz nedodá, nemovitost je v inzerci automaticky zařazena do třídy G.
Domy postavené před rokem 1947, nerekonstruované, PNEB ani při prodeji mít nemusejí, pokud se tak prodávající a kupující dohodnou, budova spadne do kategorie G automaticky.
Majitelé bytových domů PNEB nepotřebují do chvíle, než začnou nemovitost rekonstruovat, pronajímat či prodávat byt. Povinnost se nevztahuje na byty družstevní, protože se neprodává byt, jak se mnoho lidí mylně domnívá, ale převádí se právo k užívání bytu.
Chaty a chalupy PNEB nepotřebují, pokud jsou využívány k rekreaci pouze část roku, a odhadovaná spotřeba energie je menší než čtvrtina celoroční spotřeby při každodenním obývání.
Pokud nemovitost neprojde zásadnější rekonstrukcí, bude energetický průkaz platit deset let.
Podrobné a přehledné informace o průkazech energetické náročnosti najdete zde.
Zdroj: Portál o bydlení, Šance pro budovy