Není-li instalována centrální klimatizace celého domu, bude chtít vlastník pravděpodobně určitou část klimatizace umístit na vnějším plášti budovy. Obvodový plášť je společnou částí domu a umístění jakéhokoliv zařízení na něj podléhá souhlasu shromáždění vlastníků. Rovněž tak lodžie, resp. balkóny jsou společnou částí domu a v tomto případě často ve výlučném užívání konkrétního vlastníka. I v tomto případě tedy umístění (trvalého) zařízení podléhá souhlasu shromáždění vlastníků.
Problém umístění klimatizační jednotky má tedy minimálně dva rozměry. Jeden technický a druhý lidský.
Umístění jednotky není určitě pro seriózního dodavatele klimatizací žádným problémem. Je potřeba pouze stanovit kam jednotku umístit, a to tak, aby co nejméně omezovala v užívání společných částí a dále co nejméně „hyzdila” dům. Proto nedoporučuji umisťovat jednotku přímo na fasádu domu, ale spíše právě na balkóny a lodžie. O tom, jestli se to může provést, rozhodne shromáždění vlastníků, protože vlastník jednotky nesmí bez předchozího souhlasu shromáždění takovýto zásah do společných částí provést. Viz § 1175 odst. 1 NOZ, který zní: „(1) Vlastník jednotky má právo svobodně spravovat, výlučně užívat a uvnitř stavebně upravovat svůj byt, jakož i užívat společné části, nesmí však ztížit jinému vlastníku jednotky výkon stejných práv ani ohrozit, změnit nebo poškodit společné části.”
K přijetí usnesení o povolení montáže a umístění klimatizace na společné části domu bude zapotřebí souhlasu nadpoloviční většiny hlasů vlastníků přítomných na usnášeníschopném shromáždění, pokud ve stanovách nebude upraveno vyšší kvórum.
Pokud by se o tomto problému hlasovalo tzv. per rollam, tak by bylo potřeba získat souhlas nadpoloviční většiny hlasů všech vlastníků. Opět pokud by ve stanovách nebylo uvedeno kvórum vyšší.
V usnesení by mělo být uvedeno:
- co se schvaluje – uděluje se souhlas s montáží klimatizace
- konkrétní podmínky – kam je možné klimatizační jednotku umístit (jak bude upevněna apod.)
- jaké vlastnosti by měla klimatizační jednotky mít – technické parametry (hlučnost, odvod kondenzátu apod.)
Je potřeba počítat s tím, že i když to shromáždění vlastníků schválí, má každý vlastník právo se i nadále bránit soudní cestou, a to žalobou na omezení, které mu montáž jednotky může přinést. Jedná se zejména o tzv. imise, v tomto případě hluku nebo vibracemi.
Podle § 1013 odst. 1 NOZ se má vlastník zdržet všeho, co působí, že odpad, voda, kouř, prach, plyn, pach, světlo, stín, hluk, otřesy a jiné podobné účinky (imise) vnikají na pozemek jiného vlastníka (souseda) v míře nepřiměřené místním poměrům a podstatně omezují obvyklé užívání pozemku; to platí i o vnikání zvířat. Zakazuje se přímo přivádět imise na pozemek jiného vlastníka bez ohledu na míru takových vlivů a na stupeň obtěžování souseda, ledaže se to opírá o zvláštní právní důvod.
Jak vidíte, žalobce by musel prokazovat, že hluk je v míře nepřiměřené místním poměrům, což nebude nic jednoduchého, ale přesto možného.
Závěrem
Žijeme ve třetím tisíciletí a je asi normální, že si chceme zpříjemnit život. Klimatizace je jedno ze zařízení, které nám může život v bytovém domě dost usnadnit. Při její montáži je však třeba brát ohled i na sousedy, aby zpříjemnění života jednomu nepřineslo nepřiměřené zhoršení podmínek druhému. Posuzování bude velmi odlišné v každém domě, v každé lokalitě. Je pouze na vlastnících, jak si pravidla nastaví. Zákazy vedou ale pouze k dalším zákazům, kdy si vzájemně začnete zakazovat vše. To už potom nebude k žití vůbec. Jsem přesvědčen, že při troše tolerance (zvláště, když klimatizace pracuje jenom velmi omezený počet dní v roce) se dá řešení nalézt. Vždy to však bude o diskusi a potom o přijetí usnesení, kde bych v tomto citlivém případě předpokládal určitě souhlas výrazné většiny hlasů vlastníků.
Zdroj: Verlag Dashöfer