Energetickou třídu v inzerátech uvádí už 91,5 % realitních kanceláří. Loni to přitom byla jen tři procenta.
Vyplývá to z průzkumu, který po roce zopakovala napříč regiony a realitními kancelářemi aliance Šance pro budovy.
Aliance Šance pro budovy prověřila celkem 353 nabídek 52 realitních kanceláří napříč všemi kraji. Mezi analyzovanými nabídkami byly domy i byty, prodeje i pronájmy. Celkem 91,5 % z nich nyní v inzerátu uvádí informaci o energetické náročnosti nemovitosti. Loni přitom tuto zákonnou povinnost splňovala pouhá 3 % realitních kanceláří. Podle ředitele aliance Šance pro budovy Petra Holuba je to krok správným směrem. „Údaj na energetickém průkazu poskytne kupujícímu důležitou informaci o tom, jak je dům energeticky náročný. Například rozdíl mezi energetickými třídami B a E může u rodinného domu činit i 30 tisíc korun na platbách za energie ročně,“ komentuje situaci Holub.
Od července roku 2015 novela zákona o hospodaření s energií ještě zpřísnila a realitním kancelářím hrozí za neuvedení třídy značné sankce. Zákon nyní říká, že povinnost zveřejňovat energetickou třídu nemovitosti nesou konkrétně i zprostředkovatelé prodeje, tedy realitní kanceláře.
Z průzkumu však také vychází, že u 74 % inzerátů realitní kanceláře uvádějí nejhorší energetickou třídu G. „To neodpovídá realitě. Spíše je to tak, že realitní kanceláře v řadě případů uvádí písmeno G automaticky, protože majitel nemovitosti svou zákonnou povinnost nesplnil, průkaz nezpracoval a kanceláři nedodal. V zákoně se totiž píše, že pokud od vlastníka nemovitosti neobdrží průkaz, musí v nabídce uvést nejhorší energetickou třídu G,“ vysvětluje nesrovnalosti v číslech ředitel aliance Šance pro budovy Petr Holub.
Zdroj: Šance pro budovy